WROCŁAW NOW – Wszystkie oblicza chaosu | Kluż-Napoka, Rumunia, 3-23 marzec 2016

Serdecznie zapraszam na wystawę dydaktyków Katedr Malarskich ASP we Wrocławiu, o tytule „WROCŁAW NOW – Wszystkie oblicza chaosu”

Wrocław now - Wszystkie oblicze chaosuWernisaż: 03.03.2016 godz. 19:00

Galeria Casa Matei
ul. Matei Corwin 6
Kluż-Napoka
Rumunia

Czas trwania wystawy: 03.03-23.03.2016


O wystawie pisze prof. Janusz Jaroszewski:

Powiedzmy to sobie wreszcie jasno, szczerze i dobitnie, bez silenia się na eleganckie wstępy i przypudrowaną kokieterię zgrabnych sformułowań: specyficzną cechą artystycznego środowiska Wrocławia, którego istotną częścią są malarze skupieni w trzech katedrach tutejszej Akademii Sztuk Pięknych, była, jest i pewnie pozostanie anarchia. Praktycznie każdy wrocławski artysta, bez żadnych wyjątków, niezależnie od tego, co robi i z jakich pobudek, hołdując czemuś lub będąc czemuś wbrew, przyczynia się twórczo do rozwoju naszego wspólnego, swojskiego, totalnego chaosu.

Wzniosła idea potęgowania entropii kierowała nami już wtedy, gdy w okresie stalinizmu tworzyliśmy, na przekór władzom państwowym, podwaliny tutejszych nurtów abstrakcji lirycznej i geometrycznej, a i potem, gdy stawaliśmy się ważnym światowym centrum konceptualizmu negującego te wcześniejsze dokonania. Nieskrępowane niczym emocje dorzucili nieco później do wspólnego dzieła malarze spod znaku „nowej fali” (zaprzeczając tym samym racjom poprzedników), natomiast bezcenne elementy irracjonalne i ironiczne zawdzięczamy sensybilistom (lokalnym neodadaistom), grupie „Luxus” (niech im będzie, że legendarnej) oraz „Pomarańczowej alternatywie” – „rewolucyjnym krasnalom”, którzy przyczynili się w zabawny, inteligentnie prześmiewczy sposób do demontażu socjalizmu… i z powodu których (niech to im będzie wybaczone) potykamy się teraz na wielu ulicach i placach o szkaradnych, małych, metalowych ludzików – symbol naszego miasta.

Dzięki oswojeniu chaosu i obyciu z chaosem nauczyliśmy się skutecznie (co zaskakujące), bez większych problemów dopasować swoimi dziełami do każdego dowolnego hasła prezentacji zbiorowej, jakie nam tylko przyjdzie do głowy. Oto przykłady:

Na wystawie „Wrocławski strukturalizm” byliśmy niemal w komplecie, co oznacza, że pojęcie strukturalizmu w naszej ocenie jest bardzo rozciągliwe. Ekspozycja pod hasłem „Czy dzisiejsza sztuka jest romantyczna?” dowiodła, że jak trzeba – to i owszem. Wystawa „Malarstwo, Malarstwo” zgromadziła (co chyba oczywiste) również dzieła powstałe wcale nie za pomocą farb i pędzla. Pokaz „Noc” mógł się odbyć, bez większych przeszkód, także pod hasłem „Zmierzch” lub „Poranek”, po prostu okazało się, że noc to bardzo pojemna pora dnia. W ramach prezentacji „małe=Duże” udowodniliśmy wspólnie, że tak właśnie bywa… choć bywa też i odwrotnie (nikt temu chyba nie zaprzeczy), że duże=Małe… wystarczy poszukać za szafą w pracowni lub gdzieś głęboko w piwnicy.

Wystawa  „Wrocław Now. Wszystkie oblicza chaosu” prezentowana w Klużu Napoce z pewnością, nie mam co do tego cienia wątpliwości, zobrazuje rozległy, dojrzały i w pełni już okrzepły stan chaosu, jaki do tej pory udało nam się osiągnąć. Jest to chaos ogarniający swoim zasięgiem zarówno intelektualne koncepty, jak i nieposkromione lęki i obsesje; światy jawy i światy snów, harmonie malarskie i ciekawe zgrzyty, konkretne manifesty twórcze i zawoalowane poetyckie niedomówienia; minimalizm i barokową przesadę, malowanie i niemalowanie będące malowaniem… mógłbym tak ciągnąć bez końca. Zamiast tego, jako motto do naszej obecnej prezentacji, zacytuję stwierdzenie wielkiego wizjonera, Marcela Duchampa: Sztuką jest to, co artysta wystawi w galerii sztuki… i basta.”

Uczestnicy:

Karol Babicz / Piotr Błażejewski / Marta Borgosz / Adam Chmielowiec / Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki / Waldemar Graczyk / Jarosław Grulkowski / Łukasz Huculak / Marek Jakubek / Jacek Jarczewski / Paweł Jarodzki / Janusz Jaroszewski / Wojciech Kaniowski / Piotr Kielan / Piotr Kmita / Anna Kołodziejczyk / Stanisław Kortyka / Andrzej Kostołowski / Piotr C. Kowalski / Anna Maria Kramm / Paweł Lewandowski-Palle / Wojciech Lupa / Marek Kulig / Janusz Merkel / Michał Marek / Daria Milecka / Kasper Minciel / Łukasz Morawski / Zdzisław Nitka / Joanna Pałys / Przemek Pintal / Marlena Promna / Wojciech Pukocz / Bartosz Radziszewski / Andrzej Rafałowicz / Sandra Rzeszutek / Piotr Saul / Michał Sikorski / Krzysztof Skarbek / Anna Kowalska-Szewczyk / Piotr Tyszkowski / Krzysztof Wałaszek / Marian Wołczuk

Kuratorzy:

Krzysztof Wałaszek
Janusz Merkel
Joanna Pałys

Wystawa została zorganizowana przy współpracy informacyjnej Polskiego Instytutu w Bukareszcie.

Serdecznie zapraszam!

więcej: www.asp.wroc.pl